Wybór odpowiedniego telefonu dla starszej osoby nie jest zadaniem łatwym. Z jednej strony najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się prosty, niezawodny klasyk z klawiszami. Z drugiej zaś może warto pójść z duchem czasu i pokusić się o smartfon. W poradniku odpowiadamy na pytania: czym kierować się wybierając najlepszy telefon dla seniora. Podpowiadamy też jakie modele warto rozważyć szukając prezentu na Dzień Babci i Dziadka.
To, że seniorzy powinni posiadać telefon nie podlega dyskusji. Urządzenie nie tylko pozwala pozostać im w kontakcie z bliskimi i rodziną, lecz też, jak donoszą wyniki amerykańskich badań, zapewnia satysfakcję i większe poczucie bliskości. Swój wybór powinniśmy zacząć więc od odpowiedzenia sobie na pytanie „klasyk czy smartfon”, uzależniając decyzję od tego czy nasi dziadkowie są mniej lub bardziej aktywni i otwarci na nowe technologie. Następnie, powinniśmy postarać się dobrać specyfikację modeli i zwrócić uwagę na ich dodatkowe funkcje, tak aby odpowiadały potrzebom i możliwościom osób starszych.
Wielu spośród seniorów nie czuje potrzeby posiadania bardziej zaawansowanych urządzeń naszpikowanych nowinkami technologicznymi. Tym bardziej, że osoby starsze po prostu wiedzą, co jest dla nich ważne. Cenią telefon głównie za jego niezawodność, prostotę obsługi i możliwość kontaktu z bliskimi.
Jeżeli nasi dziadkowie również należą do tradycjonalistów powinniśmy postawić na telefon, który został opracowany specjalnie dla nich. Mowa o klasycznych modelach z wyspowymi klawiszami, pojemną baterią i dużym, przejrzystym ekranem z czytelną czcionką. Jeżeli te posiadają dodatkowo funkcje fotokontaktów i szybkiego wybierania numeru, tym lepiej. Wybierając telefon dla seniora warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy posiada on aparat fotograficzny. A jeżeli dziadek lub babcia lubi przesiadywać na ławce w parku, bądź przed domem – radio FM pozwalające słuchać ulubionej stacji.
Nie bez znaczenia może okazać się również latarka. Jest to przydatna opcja podczas spacerów z psem po zmroku i w trakcie kolejnych wizyt w piwnicy. Przyda się także przycisk SOS oraz dodatkowa stacja ładująca. Każda z tych funkcji znacząco ułatwia korzystanie z telefonu i daje więcej możliwości. Przykładowo – wspomniana stacja sprawia, że ładowanie urządzenia jest maksymalnie uproszczone. Aby dłużej używać telefonu wystarczy odłożyć go na stację podłączoną do gniazdka. Dzięki temu może on pełnić jednocześnie rolę telefonu domowego oraz komórki, a co najważniejsze – słuchawka pozostaje zawsze na tym samym miejscu. Z kolei przycisk SOS umożliwia nawiązanie połączenia/wysłania wiadomości sms do wcześniej zaprogramowanego numeru za pomocą jednego kliknięcia. To szczególnie ważne w przypadku, gdy dana osoba np. mieszka sama, choruje lub ma zaniki pamięci, ale wciąż jest aktywna.
Spośród klasycznych telefonów myPhone na szczególną uwagę zasługują modele:
Zobacz wszystkie nasze klasyczne telefony dla seniora oraz telefony z klapką. Na uwagę zasługują też telefony HAMMER ze wzmocnioną konstrukcją – w sam raz dla amatorów działek, wędkarstwa, wszelkiego krzątania się i majsterkowania, czy po prostu dla tych, którym telefon częściej uszkadza się ze względu na upadek i wypuszczenie z ręki.
Seniorom bardziej otwartym na nowe technologie oraz tym, którzy szybko chłoną nowinki warto sprezentować smartfon. Dlaczego? Modele z dotykowymi ekranami oferują o wiele więcej niż tylko nawiązywanie połączeń i wysyłanie sms-ów. Warto pamiętać o dostępie do Internetu LTE oraz wielu przydatnych aplikacjach. Pożyteczne mogą okazać się te powiększające czcionkę oraz elementy na ekranie, upraszczające widok do najczęściej używanych aplikacji i kontaktów, aplikacje pogodowe, z rozkładem jazdy autobusów, listą zakupową, przypominające o wzięciu leków, czy tych oferujących rozrywkę (np. szachy, gry karciane).
Zresztą, widok starszej osoby ze smartfonem, bądź na portalu społecznościowym zaskakuje coraz mniej. Stoją za tym również wyniki badań, z których wynika, że najsilniejszy wzrost popularności „dotykowców” notuje się obecnie właśnie wśród osób w wieku 55 lat i starszych. Nie taki zatem diabeł straszny jak go malują. Co więcej, pierwsze ewentualne obawy związane z obsługą smartfona na pewno zostaną szybko zrekompensowane możliwością błyskawicznego kontaktu i przesyłania zdjęć w grupach rodzinnych np. na WhatsApp czy nawet w MMS-ach. Kto jak kto, ale dziadkowie uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnuków i chwalić się nimi przed znajomymi.
Czym więc powinien wyróżniać się smartfon dla seniora? Dużym, przynajmniej 5-calowym ekranem, pojemną baterią i przyzwoitą wydajnością. Z tego względu polecamy przystępny cenowo model – myPhone Fun 9 (ekran 5,45″, LTE i czysty systemem Android 11 w wydaniu Go edition). Szukając smartfona z solidną obudową, bardziej odporną na zachlapania wodą czy upadki, warto postawić na model HAMMER Iron 3 LTE (ekran 5,5″, LTE, pojemny akumulator 4400 mAh, aparat 13Mpx).
myPhone Now eSIM posiada 6-calowy ekran o rozdzielczości HD+ IPS, dzięki czemu świetnie leży w dłoni i sprawia, że wszelkie wyświetlane informacje są na nim doskonale widoczne. Nie brakuje mu też wydajności, bo został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor oraz 4 GB RAM. Smartfon jest też wyposażony w dużą baterię 4000 mAh. Gdy dodamy do tego aparat 13 Mpx, LTE zapewniające stały dostęp do Internetu oraz całkiem przystępną cenę i eSIM, myPhone Now eSIM okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dla bardziej postępowego seniora i na czasie oczywiście. Ten smartfon ma wszystko, czego można chcieć dziś od dotykowego modelu.
Warto również rozważyć zakup modelu HAMMER Energy 2 będącego połączeniem nowoczesnej technologii ze wzmocnioną konstrukcją. Smartfon zaprojektowano tak, aby jego szczelna i odporna na upadki obudowa z certyfikatem IP68 mogła wytrzymać zachlapanie wodą i uderzenia. Jego odporność potwierdza certyfikat militarny MIL-STD-810G . Za jego płynne działanie odpowiada 4-rdzeniowy procesor oraz 3 GB pamięci RAM. Smartfon jest też bardziej przyjazny dla starszych osób dzięki pojemnej baterii 5000 mAh zapewniającej długie godziny jego użytkowania, szybkiemu internetowi LTE i aparatowi 13 Mpx.
Oba powyższe smartfony działają pod kontrolą czystego systemu Android z całkiem prostym i intuicyjnym interfejsem.
Znając już cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze telefonu dla babci i dziadka, selekcja odpowiedniego prezentu nie powinna być większym problemem. Kluczowe jest to, aby wsłuchać się w potrzeby bliskich i zapewnić im radość oraz stały kontakt z otoczeniem. A do tego, jeżeli jest taka potrzeba, wesprzeć w zapoznaniu się z nowymi funkcjami i opcjami, aby sprzęt służył i był przyjazny.