09.12.2019

System KaiOS – aplikacje, możliwości i działanie

system KaiOs - co to jest

Za wciąż mało znaną nazwą KaiOS kryje się wiele możliwości i historii. Tytułem wstępu wystarczy powiedzieć, że to trzeci najpopularniejszy system dla urządzeń mobilnych na świecie. Według danych KaiOS Technologies – właściciela platformy, aktywnych urządzeń z tym systemem jest obecnie ponad 100 mln. Czym zatem jest telefon z KaiOS i jakie możliwości daje?

Inteligentna komórka dzięki systemowi

KaiOS to prosty system na urządzenia mobilne, który sprawia, że zwykła, klasyczna komórka jest bardziej inteligentna. A to wszystko dzięki temu, że KaiOS zapewnia poza prostymi funkcjami jak dzwonienie i wysyłanie SMSów, także korzystanie z funkcji znanych ze smartfonów jak aplikacje czy GPS. Zwolennicy systemu mówią wprost – dzięki KaiOS każdy feature phone to namiastka smartfona zamknięta w małej obudowie z klawiszami.

Facebook, YouTube i mapy Google, czyli klasyczny telefon z KaiOs

Główne funkcje KaiOS zapewniają bowiem LTE (na urządzeniach z modułem LTE), GPS, Wi-Fi oraz aplikacje, choć w nieco uproszczonej wersji. W naszej ofercie można znaleźć telefony z KaiOS – modele myPhone Up Smart, myPhone Up Smart LTE oraz HAMMER 5 Smart, który dzięki LTE zapewnia stały dostęp do sieci i przeglądarki, posiada też preinstalowane aplikacje mobilne takie jak: Facebook, WhatsApp, Gmail, Google Maps czy YouTube. Przy czym ich obsługa odbywa się za pomocą fizycznych przycisków w urządzeniu. Praktyczne możliwości aplikacji są w rzeczywistości nieco prostsze od tych w Android GO Edition. Przykładowo, WhatsApp na KaiOS oferuje w tej chwili chat oraz wysyłanie zdjęć, filmów, gifów oraz wiadomości głosowych (bez połączeń głosowych), a Google Maps nie wskazuje pełnej trasy do celu z wytyczeniem jej pełnego przebiegu i czasem pokonania tylko daje wskazówki dotarcia na miejsce. Niemniej, telefon na systemie KaiOS charakteryzuje się sporą uniwersalnością i zapewnia możliwości, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia na komórkach.

Oprócz tego na modelach z systemem KaiOS, w tym na myPhone Up Smart / Smart LTE i HAMMERZE 5 Smart, można znaleźć Asystenta Google, choć ten na razie dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej. Dodatkowy atut stanowi całe zaplecze KaiOS w postaci KaiStore, który umożliwia użytkownikom pobieranie dodatkowych aplikacji. Tych naturalnie nie ma aż tak wiele jak np. w Google Play na Androidzie czy w AppStore dla iPhone’ów, lecz nie ma na co narzekać. Zresztą i w tym aspekcie można spodziewać się poprawy, ponieważ całość jest rozwojowa dzięki finansowaniu Google oraz społeczności KaiOS tworzącej aplikacje na tę platformę.

System KaiOS zapewnia też dłuższą żywotność baterii na urządzeniach dzięki zoptymalizowanemu interfejsowi, a także oferuje aktualizacje bezprzewodowe (przez OTA). Sam system jest stosunkowo lekki pod względem zużycia zasobów sprzętowych i może działać na urządzeniach z zaledwie 256 MB pamięci.

(aktualizacja: 12.2020 r.)
Telefon z KaiOS przypadł Ci do gustu? W ofercie mPTech dostępne z tym systemem są dziś tradycyjny telefon myPhone Up Smart, komórka z internetem 4G: myPhone Up Smart LTE oraz wzmocniony telefon HAMMER 5 Smart.

Dla kogo system KaiOS?

KaiOS nie sprawi, że komórka dla użytkowników smartfona stanie się alternatywą czy królem wygody. Zapewni jednak większy komfort korzystania z telefonu klasycznego oraz dodatkowe funkcje, które dotychczas były dostępne tylko na „dotykowcach” z Androidem, Windowsem lub iOS.

Z tego względu, HAMMER 5 Smart czy myPhone Up Smart / Smart LTE, lub inna komórka z systemem KaiOS, może być idealna dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na smartfona np. ze względu na ciężkie warunki pracy oraz – mniejszą potrzebę posiadania modelu z wyświetlaczem dotykowym. Sprawdzi się u seniorów oraz wielu innych osób oczekujących od tradycyjnego urządzenia dużej wygody i wszechstronności.

System KaiOS jest oparty na systemie Linux i stanowi następcę Firefox OS (wycofany przez Mozille w 2016 r). Obecnie jest szczególnie popularny w krajach rozwijających się tj.: w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz w Indiach.

Dostępne obecnie aplikacje w KaiStore znajdziemy na stronie kaiostech.com.

Niedrogi telefon na prezent
25.10.2019
Ruszyła przedsprzedaż HAMMERA EXPLORER z gratisami
Header_desktop_1920x424
12.12.2019
Niedrogi telefon na prezent świąteczny. Jaki wybrać?

Bądźmy w kontakcie

Odwiedź nas na Facebooku
Opłaca się zostać z nami na dłużej!
Zapisz się na nasz newsletter
Zero spamu, tylko ciekawe treści

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter!