16.02.2022

Standard DVB-T2 w Polsce. Jak odbierać tv w nowym standardzie? Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

Cyfrowa przemiana postępuje nieubłaganie i dotyka wielu sfer naszego życia. Naturalnie, innowacje oraz nowoczesna infrastruktura otwierają przed nami nowe możliwości, lecz też nowe wymagania. Podobnie jest w przypadku zmiany jaka dokonuje się aktualnie w kwestii… korzystania z telewizora. Właśnie stoimy u progu przejścia z nadawania naziemnej telewizji w standardzie DVB-T na rzecz nowszego standardu DVB-T2. W efekcie, telewizja publiczna przestanie być nadawana w technologii DVB-T obecnej od 2013 roku i tylko nowsze odbiorniki pozwolą na odbiór sygnału. Eksperci szacują, że zmiana bezpośrednio dotyczy ok. 2 milionów gospodarstw domowych. Wyjaśniamy, co to wszystko oznacza dla posiadaczy telewizorów, co to jest standard DVB-T2, jaki dekoder telewizji naziemnej dla odbioru kanałów wybrać.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce zaplanowana na 2022 roku ma następować stopniowo, dokładnie od 28 marca, do 27 czerwca. Technologia DVB-T2 zastąpi wysłużoną technologię DVB-T. Już teraz można i warto sprawdzić, czy nasz telewizor radzi sobie z odbiorem kanałów w nowym standardzie. Jeżeli „prześpimy” ten czas, to może okazać się, że nie obejrzymy ulubionych programów.

A nowy standard oznacza dla użytkownika lepszą jakość obrazu i dostęp do większej ilości darmowych kanałów. Jednak, aby starsze odbiorniki tv, które nie obsługują DVB-T2 wraz obsługą kodeka HEVC, spełniały nowe wymogi, należy kupić nowy telewizor lub odpowiedni dekoder telewizji naziemnej jak dekoder telewizji naziemnej techbite. Zmiana standardu wymusza na użytkownikach inwestycję w sprzęt, jednak bez paniki – zmiana dotyczy starszych odbiorników. Zmiana nie musi nawet wymagać od nas wymiany telewizora, bo z pomocą przychodzi wspomniany, odpowiedni dekoder, który kupimy z łatwością w cenie mniejszej niż 100 zł.

Standard DVB-T2 w Polsce - jaki dekoder DVB-T2 wybrać

Spis treści:
1. Co to jest DVB-T2 i HEVC?
2. Dlaczego wprowadzana jest zmiana?
3. Zalety nowego standardu DVB-T2 i HEVC
4. Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbiera nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?
5. Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji?
6. Co zrobić, aby móc oglądać telewizję w nowym standardzie?
Sprawdź techbite Dekoder telewizji naziemnej DVB T2 HEVC
7.
Dopłata na dekoder DVB-T2 – jak otrzymać? Czyli jak dostać dofinansowanie na dekoder techbite.

1. Co to jest DVB-T2 i HEVC?

Skróty DVB-T2 i HEVC w pierwszym wrażeniu mogą wydawać się tajemnicze i niewiele znaczące, a to dlatego że stanowią skróty od angielskich sformułowań. W efekcie DVB-T2 to Digital Video Broadcasting – Terrestrial, co po polsku oznacza naziemną telewizję cyfrową, a cyferka „2” – drugą generację tego standardu. Natomiast HEVC (zamiennie używany z H.265) – High Efficiency Video Coding – tzn. wysoki standard kompresji obrazu.

2. Dlaczego wprowadzana jest zmiana?  

Standard DVB-T jest standardem wdrożonym lata temu i ma swoje ograniczenia. Z kolei potrzeby nadawców jak i operatorów telekomunikacyjnych względem transmisji stale rosną (zmiana zwiększy też przestrzeń dla transmisji danych 5G). Zresztą – oczekiwania i potrzeby odbiorców w zakresie szybkości przesyłu i jakości treści również się zwiększają. Przykładowo, najbardziej istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest brak możliwości przesłania kanałów telewizji naziemnej w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD (720p i 1080p). Standard DVB-T2 ma znieść te ograniczenia.

3. Zalety nowego standardu DVB-T2 i HEVC

Standard DVB-T2/HEVC ma znaczne przewagi nad standardem DVB-T i zmienia sytuację. Najprościej mówiąc – zwiększy przepustowość przesyłu z 25 Mb/s do 40 Mb/s i pozwoli na odbieranie kanałów w rozdzielczości 4K. W praktyce oznacza to lepszą jakość obrazu, lepszy dźwięk oraz dostęp do większej ilości darmowych kanałów (w przypadku TVP będą to: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a TVN-Discovery: TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła oraz Metro).

4. Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbiera nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?

Nowy standard transmisji można już testować, a niebawem stanie się jedynym działającym!

Jednak bez względu na to jaki masz telewizor, warto upewnić się czy obsługuje on standard DVB-T2. Jak to zrobić i co warto wiedzieć? Z całą pewnością, możesz być spokojny jeżeli masz nowy/nowoczesny telewizor, bądź taki zakupiony po 2019 roku. Zresztą, producenci telewizorów już od 2015 roku powszechnie wyposażali TV w nowszy tuner DVB-T2, a ten obsługuje też starszy DVB-T (jest “zgodny ze standardem w dół”). Ponadto, jeżeli korzystasz z usług operatorów tv kablowych takich jak np. Vectra, Orange czy UPC, zmiana standardu DVB-T na DVB-T2 w żadnym stopniu Ciebie nie dotyczy. Po prostu tv dla odbioru programów telewizji kablowej wykorzystuje jeszcze inny standard – DVB-C, przez kabel, co jest niezależne dla łączności radiowej DVB-T czy -T2. W podobnej sytuacji są telewidzowie, którzy odbierają na swoim telewizorze kanały za pośrednictwem satelity. Z drugiej strony, jeżeli masz starszy odbiornik tv tzn. kineskopowy i/lub odbiornik bez złącza SCART (Euro), to najprawdopodobniej nawet odpowiedni dekoder DVB-T2 może nie pomóc. Wtedy warto jednak pokusić się o nowy telewizor.

Aby sprawdzić, czy Twój telewizor ma DVB-T2 z kodekiem HEVC, najlepiej sięgnąć do instrukcji obsługi urządzenia. Taka informacja powinna znaleźć się w specyfikacji telewizora. Inną metodą jest znalezienie i przełączenie kanału na taki, który pozwala automatycznie przetestować to, czy Twój TV jest gotowy na zmianę standardu (tak – to emisje testowe kanałów, które są już dostępne). Odbywa się to w prosty i intuicyjny sposób, a jeżeli masz możliwość wyświetlania tego kanału, tzn., że Twój odbiornik jest gotowy na zmianę.

Jeżeli jednak po upewnieniu się, że Twój odbiornik nie spełnia wymogów nowego standardu, to powinieneś zaplanować zakup nowego telewizora bądź odpowiedniego dekodera, który rozwiąże problem.

5. Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji? 

W Polsce całkowita zmiana sposobu nadawania kanałów przesyłanych w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej ma nastąpić do końca czerwca 2022 roku. Jednak cała procedura będzie postępować stopniowo, w czterech etapach już od 28 marca. Harmonogram dla poszczególnych województw przedstawia się następująco:

  • 28 marca 2022 roku: województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 r.: województwo kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • 23 maja 2022 r.: województwo małopolskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie,
  • 27 czerwca 2022 r.: województwo lubelskie, podlaskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

6. Co zrobić, aby móc oglądać telewizję w nowym standardzie?

Przede wszystkim nie ma potrzeby od razu wymieniać telewizora i wydawać większej ilości gotówki. Dla korzystania z Naziemnej Telewizji Cyfrowej za pośrednictwem tunera DVB-T2, możesz dokupić zewnętrzny tuner/dekoder DVB-T2/HEVC taki jak ten marki techbite. Tego typu urządzenie kosztuje niewiele i można podłączyć je do tv już teraz i zupełnie zapomnieć o temacie nie czekając na termin zmiany standardu.

7. Dopłata na dekoder DVB-T2 – jak otrzymać? Czyli jak dostać dofinansowanie na dekoder techbite.

Chcąc kupić dekoder DVB-T2 naszej marki techbite możesz skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 zł. Przyznane świadczenie możesz zrealizować w naszym sklepie internetowym. Polecamy! To jak wykorzystać kod uprawniający do skorzystania z dopłaty do dekodera dowiesz się z naszej strony dotyczącej programu dopłat. Kliknij i zapoznaj się z 3 prostymi krokami, a następnie zadzwoń – pomożemy Ci w realizacji dopłaty i obsłużymy Twoje zakupy.

techbite Dekoder telewizji naziemnej DVB T2 HEVC

Nasza nowość – dekoder DVBT2 techbite jest prosty w obsłudze, a obsługuje się go za pomocą pilota dołączonego do zestawu. Jest zgrabny, niewielkich rozmiarów i oferuje wiele dodatkowych funkcji: PVR, która umożliwia nagrywanie programów przez USB oraz timeshift umożliwiający przewijanie wstecz oglądanych audycji. Ponadto, dzięki złączu SCART (Euro – pot. “eurozłącze”) możemy „unowocześnić” nawet bardzo stare telewizory pozbawione jakiegokolwiek tunera cyfrowego. Dzięki dekoderowi techbite użytkownicy mogą odbierać kanały w rozdzielczościach FullHD (jeśli TV obsługuje taką rozdzielczość). Zyskują dostęp do większej liczby bezpłatnych programów. Sprawdź jakie to proste. :)

960×675-LP
15.02.2022
eSIM - "zapewnia kontakt z rodziną, nawet gdy internetu brak" - Sebastian, marynarz
IMG_20211026_082840_2
16.02.2022
Nowość: HAMMER Explorer Plus Eco. Na start z baterią 5000mAh gratis!

Bądźmy w kontakcie

Odwiedź nas na Facebooku
Opłaca się zostać z nami na dłużej!
Zapisz się na nasz newsletter
Zero spamu, tylko ciekawe treści

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter!