Zdecydowana większość z nas jest „smartfonowa” i trudno nam dziś sobie wyobrazić nawet krótkie wyjście z domu bez telefonu, a co dopiero wakacyjny wyjazd bez dostępu do internetu i właśnie smartfona. Wiadomo – telefon łączy dziś w sobie wiele różnych rozwiązań: to komunikator, nawigacja, aparat i odtwarzacz muzyki w jednym. A dla wielu z nas z powodzeniem zastępuje już kartę płatniczą czy tłumacz językowy. A wszystko to dzięki aplikacjom mobilnym na telefon. Co ważne, nawet te najbardziej przydatne i ułatwiające życie są bezpłatne i dostępne bez rejestracji, zarówno dla posiadaczy modeli z Androidem jak i z iOS. Polecamy subiektywne zestawienie najlepszych aplikacji na wakacje.
Spis treści
1. Aplikacje dla podróżujących – aby bezpiecznie dotrzeć do celu (Google Maps i Waze)
2. Aplikacje dla podróżujących – miejskie środki transportu jeszcze bardziej przyjazne (e-Podróżnik i Jakdojade)
3. Aplikacje typu mapa turystyczna – szlaki i ścieżki (Locus Map i Mapy.cz)
4. Aplikacje dla bezpieczeństwa oraz rodzicielskie (4family i Google Family Link)
5. Aplikacje do monitorowania aktywności (Strava i aplikacja wspierająca Twoje urządzenie)
6. Aplikacje fotograficzne – dla fanów edycji, społeczności i… zwiedzania (Instagram i Lightroom)
7. Aplikacje finansowe – pozwalające lepiej zarządzać budżetem (Revolut i Splitwise)
8. Aplikacje rozrywkowe – ulubiona muzyka i filmy pod ręką (Netflix i Spotify)
Naturalnie, dla większości z nas okres letni wiąże się z odpoczynkiem i wyjazdem na urlop. Z tego względu bardziej niż kiedykolwiek przydają nam się wszelkie aplikacje mobilne dla podróżujących, aplikacje turystyczne czy nawet takie, które wspierają rozmaite aktywności, rozrywkę, edycję zdjęć czy nawet zarządzenie finansami. Zweryfikowaliśmy temat wewnątrz firmy i za naszymi kolegami i koleżankami z mPTech polecamy poniższe aplikacje. Rzucamy nowe światło na część z nich, – może będzie to dla was inspiracja, a może tylko przypomnienie bez przełomowego odkrycia. Zobaczcie sami.
Od lewej: Google Maps, Locus Map, Jakdojade
1. Aplikacje dla podróżujących – aby bezpiecznie dotrzeć do celu
Google Maps i Waze
Z całą pewnością Google Maps nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta apka pozwala zaplanować podróż, wytyczyć szybką i dogodną trasę w niemal każdej sytuacji niezależnie czy poruszamy się autem, rowerem czy pieszo. Co ciekawe, aplikacja uwzględnia także połączenia kolejowe, a do tego natężenie ruchu, korki wraz z opóźnieniami i alternatywne trasy-objazdy. Google już zapowiedział unowocześnienia takie jak np.: rekomendacja trasy, na której spalimy najmniej paliwa jadąc autem, czy możliwość nawigacji wewnątrz budynków, jednak na te nowości przyjdzie nam w Polsce jeszcze poczekać.
Ciekawą alternatywą dla Google Maps jest aplikacja Waze, która również pozwala wyznaczyć optymalną trasę wraz z wyliczeniem czasu przejazdu. Przewagą tej aplikacji nad Google Maps jest jednak duża społeczność, dzięki czemu właściwie na bieżąco działanie aplikacji wspierają informacje o fotoradarach, kontrolach, wypadkach itp. Pozwala to odpowiednio szybko zareagować i uniknąć przykrych niespodzianek.
2. Aplikacje dla podróżujących – miejskie środki transportu jeszcze bardziej przyjazne
e-Podróżnik i Jakdojade
e-Podróżnik to popularna, bezpłatna aplikacja dla tych, którzy potrzebują przemieścić się publicznymi środkami transportu. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy znaleźć możliwie tanie i dogodne połączenie bądź, gdy jesteśmy w zupełnie nowym dla siebie miejscu i trudno nam rozeznać się w realiach lokalnej komunikacji. Co ważne – e-Podróżnik – poza propozycją połączeń, proponuje także ich koszt oraz zakup biletu online.
Ciekawą i równie popularną aplikacją jest Jakdojadę, która z powodzeniem usprawnia podróżowanie w większych miastach z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Ułatwia życie w większości polskich miast i umożliwia zakup biletu online w części z nich.
3. Aplikacje typu mapa turystyczna – szlaki i ścieżki
Locus Map i Mapy.cz
Ze swojej strony polecamy aplikację Locus Map – dokładne mapy z zaznaczonym przebiegiem szlaków turystycznych i rowerowych (w wariancie „Hike & Bike” – w ustawieniach). Uwzględnia wszelkie ścieżki i dukty, punkty widokowe i inne miejsca warte uwagi, także w trudnym terenie. Pozwala ustalić swoją lokalizację, nawigowanie do określonego celu z podaniem dystansu i orientacyjnego czasu wędrówki, a także planowanie trasy za pomocą punktów i nagrywanie śladu GPS. Jej bezpłatny wariant wydaje się wystarczający.
Równie przydatna i sensowna jest aplikacja Mapy.cz – mapa szlaków i ścieżek. Uwzględnia wiele z tych, których nie ma na wielu mapach, a można je spotkać w terenie. 😊 Umożliwia ściągnięcie map offline, dzięki czemu zyskujemy do niej dostęp także wtedy, gdy mamy problem z zasięgiem. Na mapie naniesione są również wszelkie obiekty jak schroniska i wiaty. Polecana jest również aplikacja „Mapa Turystyczna”. Dzięki wymienionym z łatwością zaplanujemy wycieczkę i odnajdziemy dalszą drogą w terenie.
W tym miejscu chcielibyśmy polecić także aplikację park4night – za pomocą, której można znaleźć fajne widoczki, miejsca odpoczynku, miejsca campingowe blisko natury (także na kampera i van) wraz z sąsiednimi atrakcjami.
Samo podróżowanie wspierają też wszelkie aplikacje pozwalające na bukowanie online miejsc w hotelach, wyszukiwanie najkorzystniejszych ofert czy miejsc wartych zobaczenia. Także tych, których nie ma na pierwszych stronach gazet. Tu sprawdzą się więc: booking.com, tripadvisor / Foursquare City Guide, czy Airbnb.
Dla usprawnienia samych podróży warto również skorzystać z aplikacji pogodowych. Aktualne warunki atmosferyczne są szczególnie ważne, gdy planujemy rozmaite aktywności czy wędrówki na zewnątrz, podczas wędrówki w górach czy lasach.
Polecamy lekturę drugiej części poradnika. Kliknij i czytaj dalej >