09.07.2019

Kiedy pierwszy telefon dla dziecka? Przeczytaj zanim kupisz

Kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka na wakacje lub do szkoły

Dobry telefon to dla nas dorosłych rzecz, bez której codzienne życie trudno sobie wyobrazić. Nie ma się więc co dziwić, że urządzenie stanowi dla dzieci i młodzieży pożądany gadżet. Każdy z rodziców prędzej czy później stanie przed decyzją zakupu i wyboru telefonu dla córki bądź syna. A samodzielny wyjazd dziecka na wakacyjną kolonię lub pójście do kolejnej klasy to jedne z tych momentów, kiedy warto kupić dla niego pierwszy smartfon. Polecamy najlepsze modele na każdą kieszeń.

Kiedy kupić dziecku telefon? Kiedy ma 8, 10, 11 lat?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko zainteresuje się smartfonem niezależnie od tego ile ma lat i jak jest wychowane. Decyzję kiedy kupić dziecku telefon warto uzależnić od konkretnej potrzeby, a nie od aktualnie panującej mody czy jego „widzi mi się”. Rodzice muszą mieć przekonanie, że telefon w rękach córki bądź syna nie będzie tylko zabawką, lecz urządzeniem o konkretnej funkcji. Zapewni stały kontakt, poczucie komfortu i będzie umacniało relacje z rówieśnikami.

Dlatego smartfon z pewnością przyda się, gdy dziecko ma napięty grafik zajęć pozalekcyjnych, zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły, albo gdy wyjeżdża na kolonię lub obóz wakacyjny. Niezależnie od sytuacji mówi się, że najlepszy czas, aby kupić pierwszy telefon dla dziecka to 10-11 lat i więcej.

Telefon klasyczny czy smartfon dla dziecka?

Wielu rodziców stając przed wyborem pierwszego telefonu dla dziecka rozważa wybór pomiędzy klasykiem, a smartfonem. Oczywiście, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przykładowo: telefon klasyczny jest łatwy w użytkowaniu, odporny na ewentualne upadki czy zarysowania, a także ze względu na swoją funkcjonalność – przede wszystkim do telefonowania i wysyłania smsów. Spełnia swoją podstawową rolę w 100%, jednak może nie posłużyć dziecku przez długi czas. Smartfon – bardziej nowocześniejszy i lepiej dostosowany do aktualnych potrzeb – szybko wyprze starszy odpowiednik.

Z kolei model z dotykowym ekranem daje możliwość oglądania filmików w serwisie YouTube, wysyłania maili, oglądania i robienia zdjęć czy słuchania muzyki. A jak się okazuje, właśnie do tego wykorzystują najczęściej swoje smartfony dzieci w wieku 9-13 lat.

Priorytetem umiar i edukacja

Pianista nim zacznie naukę gry na fortepianie, zaczyna od ćwiczenia poprawnego siadania do instrumentu oraz panowania nad ciałem i klawiaturą. Podobnie powinno być z telefonem – zakup smartfonu warto poprzedzić rozmową z dzieckiem na temat tego jak z niego odpowiedzialnie korzystać i do czego służy. Jasne jest, że dziecko przyswoi nowinki z prędkością światła i zapewne do momentu posiadania własnego telefonu już zdążyło wiele się nauczyć od nas bądź znajomych. Ostatecznie to jednak my – rodzice – powinniśmy starać się wprowadzać je w świat technologii.

W użytkowaniu smartfonu przyda się również umiar. Ważne jest wspólne określenie tego ile, jak i w jakich godzinach dziecko będzie mogło korzystać ze smartfonu. Całkowita wolność w tej materii nie jest wskazana. Musi ono wiedzieć z kim może się komunikować, kiedy musi wyłączyć lub wyciszyć telefon, o czym musi informować rodziców. Z pomocą w obsłudze smartfonu przyjdą nam też wszelkiego rodzaju aplikacje rodzicielskie i do kontroli urządzenia.

Jaki smartfon dla dziecka?

Dawniej schemat był prosty, a scenariusz w rodzinach powtarzalny – dziecko po prostu otrzymywało telefon po rodzicu, gdy ten kupował nowy. Dziś praktycznie każdy smartfon oferuje te same dobrodziejstwa, a zakup nowego właściwie nie obciąża domowego budżetu. Co więcej, dobry model można kupić już za 200-400 zł. Polecamy idealne smartfony dla dziecka na wakacyjną kolonię i smartfony do szkoły:

Smartfon do 500 zł: myPhone Pocket Pro
Telefon do 400 zł: myPhone Prime 18×9 LTE
Smartfon do 300 zł: myPhone FUN 8
Wzmacniany smartfon do 700 zł: HAMMER Energy

2019-dzien-ojca-myphone.pl
04.07.2019
Zdjęcie Justyny Bem wykonane myPhone’m wyróżnione w konkursie
Justyna-Bem-bejusta
10.07.2019
Dzień Ojca z HAMMEREM [wideo]

Bądźmy w kontakcie

Odwiedź nas na Facebooku
Opłaca się zostać z nami na dłużej!
Zapisz się na nasz newsletter
Zero spamu, tylko ciekawe treści

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter!