Google, twórca Androida, zapowiedział na początku tego roku, że będzie wprowadzał w urządzeniach bez certyfikacji GMS ograniczenia w ich funkcjonalności. Bariery obejmą dostęp do Sklepu Play i aktualizacji systemu, bez których korzystanie ze smartfonów będzie prawdziwym utrapieniem. Kiedy i czy faktycznie odczujemy konsekwencje rewolucyjnych zmian Google? Wybrać Android z GMS czy bez?
Android stworzony przez Google jest dziś niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o systemy operacyjne, na jakich pracują oferowane smartfony. Od lat soft z robocikiem wspiera pracę nawet 85%-88% sprzedawanych modeli w Polsce. Od jakiegoś czasu Google wprowadza na całym świecie – także w naszym kraju – proces certyfikacji smartfonów. A wszystko to w trosce giganta z Mountain View o zapewnienie użytkownikom odpowiedniego komfortu i stabilności działania ich smartfonów. Nasza firma jest jednym z producentów, którzy oferują smartfony z certyfikacją Google Mobile Services. Możemy się zatem pochwalić współpracą z Google tak jak największe globalne firmy. – Sprawa jest absolutnie ważna i przełomowa, a zapowiedzi Google jak najbardziej rzeczywiste – mówi Radosław Trzeba, członek zarządu mPTech Sp. z o.o – Już teraz, przygotowując i testując system do nowych urządzeń, takich jak smartfony myPhone lub Hammer, jeszcze przed uzyskaniem certyfikacji, spotykamy się z przypadkami blokowania pewnych usług Google np. dostępu do Sklepu Play. Brak możliwości instalacji aplikacji sprawia, że funkcjonowanie smartfonów jest ograniczone – dodaje Radosław Trzeba.
Zgodnie z zasadami amerykańskiej firmy jedynie jej partnerzy mogą starać się o certyfikat Google Mobile Services. Jedynym polskim producentem smartfonów jest właśnie mPTech. Z pewnością dla wielu osób nadal zagadką jest to co właściwie daje GMS. Otóż certyfikat Google daje naprawdę wiele:
GMS to przede wszystkim gwarancja, że:
W efekcie urządzenia producentów, którzy nie zadbają o certyfikaty GMS, nie będą miały dostępu do aktualizacji systemu i najbardziej popularnych aplikacji jak Gmail, Google Maps i YouTube. A te, które będą udostępnione mogą nie działać poprawnie. A czy ktoś z nas potrafi sobie wyobrazić używanie smartfona bez możliwości jego personalizacji poprzez ulubione aplikacje? Już teraz przy okazji wymiany modelu na nowy, warto się wiec upewnić czy posiada on system Android z GMS.
Producenci smartfonów zwracają uwagę także na inny ważny aspekt systemu tj. czysty Android. Systemem bez zbędnych, spowalniających nakładek czy aplikacji obciążających jego działanie chwalą się m.in. Motorola, Nokia, a na naszym rynku oczywiście również nasza firma. Czysty Android to nie marketingowy chwyt, a realna korzyść. Wspomniani producenci w swoich smartfonach w przeciwieństwie do innych firm, stosują system bez reklam i niepotrzebnych aplikacji, dzięki czemu każdy użytkownik ma nieograniczoną i dowolną możliwość personalizacji swojego smartfona. Czysty Android to również gwarancja bardziej płynnego działania systemu i zoptymalizowanego zarządzania poborem energii potrzebnej wyłącznie na działanie systemu.
W obliczu zachodzących zmian, fakt czy dany smartfon posiada certyfikat GMS oraz czysty Android powinien być brany pod uwagę jako pierwsza, najważniejsza cecha nowego modelu. Bez tego nawet zaawansowany procesor i duża ilość pamięci RAM nie rozwiążą problemu ograniczenia do sklepu Google Play – największego miejsca z aplikacjami na świecie.