Wraz z postępem technologicznym oraz zdolnością zakupową, rozwinął się konsumpcjonizm, a w parze z nim nadprodukcja wszelkich dóbr. Produkuje się za dużo jedzenia, odzieży, kosmetyków, a nawet urządzeń elektronicznych. Ma to oczywiście swoje pozytywne, lecz i negatywne konsekwencje. Przyczynia się to do dewastacji środowiska, nadmiernego wykorzystania surowców oraz marnotrawstwa. W wymiarze globalnym nierozważne korzystanie z zasobów oraz brak pomysłu w zakresie zarządzania odpadami sprawiły m.in., że Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest już ponad pięć razy większa od Polski[1]. W ciągu roku przeciętny Europejczyk nadal wytwarza nawet pół tony śmieci (Polacy ok. 336 kg średnio na osobę)[2]. Jak się okazuje, niemal połowa z tego to zmarnowana żywność (przeciętna polska rodzina co roku wyrzuca jedzenie warte ok. 3 tys. zł!)[3]. To dużo za dużo. Wobec tego specjaliści i aktywiści apelują: musimy ograniczyć kupowanie i rozważne wykorzystywać zasoby, musimy być zero waste!
Nadprodukcja rujnuje, marnotrawstwo kosztuje
Wielu specjalistów bije na alarm – negatywnych zmian w środowisku już nie odwrócimy, lecz jeżeli wspólnie podejmiemy radykalne działania teraz, to można konsekwencje te mocno ograniczyć. Wobec tego coraz ważniejsze stają się rozważne korzystanie z zasobów oraz zmiana podejścia do szeroko pojętej konsumpcji.
Naturalnie, sytuacja się zmienia – jest to częściowo podyktowane naszą większą świadomością eko i zrozumieniem dla konsekwencji naszego wpływu na planetę. Coraz dobitniej dochodzi do nas, że marnotrawstwo kosztuje, a w dobie galopującej inflacji nie można sobie pozwolić na nieprzemyślane wydatki. Zmiany są odczuwalne, a aspekt obciążenia finansowego oraz zwiększona ilość śmieci, które są najbardziej widoczne, nie są jedynymi oznakami. Każde wytworzenie nowego przedmiotu zwiększa marnotrawstwo wody (a tej słodkiej i pitnej jest coraz mniej!) oraz emisję dwutlenku węgla – pozyskiwanie surowców, produkcja, transport, dystrybucja i magazynowanie generuje masę zanieczyszczeń oraz odpadów. Liczby z początku tekstu dobitnie pokazują, że jest źle, a proces ten należy zatrzymać. Przykładowo: przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody, a wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga nawet 250 litrów wody![4]
Green power – mPTech zmienia się na lepsze
Czasem wystarczą małe kroki, aby uzyskać wielkie zmiany. Wiele firm już działa na dużą skalę przyłączając się do światowych inicjatyw eko. Wraz z tym zmieniają produkcję i całą politykę działania na bardziej sprzyjającą środowisku. Ogranicza się plastik, produkuje się z lepszych materiałów i w sprawdzonych fabrykach. Nasza firma mPTech również podjęła kroki, aby ulżyć planecie: zmniejszyliśmy objętość pudełek (co przekłada się na generowanie mniejszego śladu węglowego), a także – na tyle, na ile było to możliwe – ograniczyliśmy dodatki z plastiku. Dodatkowo zastąpiliśmy uszlachetnienia i lakier przyjaznym lakierem soi ing. Sadzimy drzewa, a zużyty sprzęt, nienadający się do naprawy poddajemy odpowiedniemu recyklingowi i utylizacji.
Chcesz wiedzieć, jak być bardziej eko? Polecamy artykuł, w którym radzimy jak w 10 krokach lepiej zadbać o środowisko.
Chcesz przeczytać o tym, co jeszcze robimy dla dobra środowiska? Polecamy zakładkę o eko-działaniach mPTech.
[1] Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest już niemal pięć razy większa od Polski (06.09.2022)
https://swiatoze.pl/wielka-pacyficzna-plama-smieci-jest-juz-niemal-piec-razy-wieksza-od-polski/
[2] Przecięty Europejczyk wytwarza rocznie pół tony śmieci. Polacy w ogonie narodów zaśmiecających glob (06.09.2022)
https://www.money.pl/gospodarka/przeciety-europejczyk-wytwarza-rocznie-pol-tony-smieci-polska-w-ogonie-panstw-zasmiecajacych-glob-6609235290598240a.html
[3] Przeciętna polska rodzina wyrzuca co roku jedzenie warte ok. 3 tys. zł (06.09.2022)
https://poradnikhandlowca.com.pl/artykuly/przecietna-polska-rodzina-wyrzuca-co-roku-jedzenie-warte-ok-3-tys-zl/
[4] Ile wody zużywamy? (06.09.2022)
https://www.zestudni.pl/blog/ile-wody-zuzywamy-poznaj-szokujace-fakty-o-sladzie-wodnym/