20.02.2019

Asystent Google po polsku – jak zainstalować, jak korzystać i co potrafi

Z początkiem 2019 roku gigant z Mountain View uruchomił Asystenta Google po polsku. Ta długo wyczekiwana premiera jest zarówno przydatną funkcją jak i bajerancką ciekawostką. Bo Asystent Google bawi, uczy i wspiera. Podpowiadamy jak go zainstalować, co potrafi i kiedy naprawdę się przydaje.

Asystent Google po polsku – jak zainstalować

Oficjalnie, Asystent Google jest dostępny w naszej wersji językowej od 16 stycznia. Na razie z narzędzia korzystać mogą przede wszystkim użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android (aktualnie w wersji 7.11 i nowszej) oraz iOS (+ słuchawki). Jego premiera przez wielu uznawana jest za przełom technologiczny i tak z pewnością jest.

Asystent Google, który jest porównywany do Siri firmy Apple, to duże udogodnienie ponieważ oferuje możliwość swobodnego komunikowania się z narzędziem za pomocą głosu. Mało tego, Asystent bazuje na zasobach wszechwiedzącego wujka Google, zna szereg informacji o historii i kulturze polski (został opracowany przy sporym wkładzie polskich inżynierów) i szybko się uczy.

Jak zainstalować polskiego Asystenta Google?

Użytkownikom wielu urządzeń, Android sam podpowiadał, że Asystent Google po polsku jest już dostępny. Jeżeli zostało to przeoczone, teraz Asystenta Google można zainstalować jak zwykłą aplikację – widnieje on w sklepie Google Play. Po znalezieniu aplikacji wystarczy kliknąć i tyle. Teraz Asystent jest już do naszej dyspozycji – można mu zadawać pytania i wydawać polecenia, a on znajdzie dla nas informacje i pomoże.

Ważne: aby zainstalować Asystenta Google na smartfonie należy mieć Androida 7.11 i nowszego, włączone usługi Google Play oraz 1 GB wolnej pamięci.

Jak uruchomić Asystenta?

Posiadanie aplikacji Asystent Google to jedna z możliwości jego uruchamiania (uzyskamy do niego dostęp jednym kliknięciem). Poza tym Asystenta można włączyć przytrzymując dłużej przycisk ekranu głównego (home), albo mówiąc „OK Google” (na części modeli, na których ustawione jest zarządzenie głosowe). Za każdym razem wcześniej jednak trzeba odblokować telefon.

W trakcie rozmowy należy również kliknąć ikonę mikrofonu lub wypowiadać „OK Google” zanim zadamy pytanie, wypowiemy komendę.

Co daje Google Asystent po polsku? Nasze TOP10 usprawnień i smaczków

Zaczniemy od najbardziej oczywistych udogodnień – Asystenta Google zapytamy o pogodę, dane nawigacyjne, pobliskie lokale, wpisy w kalendarzu. Polecimy odtworzenie ulubionej piosenki oraz danego odcinka serialu. Co jeszcze oferuje narzędzie? Przede wszystkim zwiększa produktywność i wspiera multitasking, a także może być ciekawym towarzyszem rozrywki i spędzania czasu. Dzięki Google Asystent:

  1. „Pisz” SMS-y bez dotykania telefonu – wystarczy za pomocą komend przejść do wiadomości, a następnie podyktować jej treść i zlecić wysłanie do danej osoby. Wystarczy, że powiesz „OK Google, napisz wiadomość do Adama Kowalskiego”. Google utwierdzi się o jaką osobę z listy kontaktów chodzi, a następnie będzie można podyktować teść wiadomości.
  2. Rozmawiaj, jednocześnie gotując obiad lub kierując auto. Teraz rozmowy są jeszcze bardziej bezpieczne (bez odrywania oczu i rąk) niż dotychczas – wystarczy wydać polecenie typu „OK Google, zadzwoń do Mamy Kasi” (Google po upewnieniu się sam nawiąże połączenie.), lub „Nawiguj do…”.
  3. Rozmawiaj w wielu językach bez ograniczeń – w trakcie podróży czy delegacji – wystarczy że poprosisz, aby Google Asystent przetłumaczył całe zdanie. Zapytaj np.: „Jak jest po rosyjsku: Chcę kupić lody czekoladowe?” Asystent nie tylko wyświetli odpowiedź, ale także ją wypowie. Dzięki temu można sprawnie przeprowadzić transakcje i załatwić ważną sprawę.
  4. Masz zapewnioną rozrywkę – Asystent opowie Ci dowcip, zaśpiewa piosenkę albo opowie ciekawostkę. Rozpozna również jaka aktualnie leci piosenka w radiu (wystarczy powiedzieć „OK Google, jaka to piosenka?”). Najbardziej cieszą jednak nietypowe pytania i zadania. Zapytaj np. „Co chcesz od mojej żony?”, „czy znasz siri” albo powiedz „ciemność widzę” lub „kocham cię”.
  5. Rachuj i szachuj innych – narzędzie pomoże w prostych obliczeniach typu: „Ile to jest 20% z 80?”, albo ile to jest „5×5”, lub jaki jest aktualny kurs Euro (wystarczy powiedzieć „kurs Euro”). Google wykona obliczenia znacznie szybciej, niż Twoje palce wpiszą cyfry na kalkulatorze.
  6. Uruchamiaj i zarządzaj innymi aplikacjami z poziomu fotela. Asystent Google pozwala wysłać wiadomość w komunikatorze WhatsApp, albo odtworzyć muzykę ze Spotify, lub podglądać innych w Endomondo.
  7. Poznaj wyniki meczu ulubionej drużyny, albo dowiedz się kto jest najszybszym człowiekiem na świecie. Zapytaj „z kim następny mecz gra Legia Warszawa” albo o dowiedz się „kiedy są kolejne mecze Ligi Mistrzów”, aby nic Ci nie umknęło.
  8. Steruj ustawieniami smartfona: włącz Bluetooth, latarkę, lub ustaw jasność ekranu itd. Możesz też zgłośnić lub ściszyć muzykę np. gdy siedzisz w wannie. Jest to znacznie wygodniejsze i szybsze niż sterowanie ręczne.
  9. Rzucaj kością, albo podejmij decyzję prosząc Google: orzeł czy reszka? A to wszystko na wypełnienie iluzji, bez kostki do gry i bez monety.
  10. Możesz być jak Harry Potter – mały czarodziej z powieści J.K. Rowling. Wystarczy, że wypowiesz jedno z zaklęć np. „Lumos” lub „Silencio” i sprawdzisz co stanie się dalej.

Poza tym możecie sami zapytać Asystenta co potrafi.

Google Assistant w Polsce potrafi całkiem dużo, jednak wciąż wiele mu brakuje do anglojęzycznej wersji. Uczy się na bieżąco i jest udoskonalany. Polecamy korzystanie z Google Asystenta na smartfonach myPhone i HAMMER.

MWC2019
15.02.2019
myPhone i HAMMER na targach MWC2019 w Barcelonie!
cover_fb_barcelona
25.02.2019
myPhone na MWC 2019: premiera trzech nowych smartfonów

Bądźmy w kontakcie

Odwiedź nas na Facebooku
Opłaca się zostać z nami na dłużej!
Zapisz się na nasz newsletter
Zero spamu, tylko ciekawe treści

Dziękujemy za zapisanie się na nasz newsletter!